Automatizace technologických linek

Tlačítka na rozvaděči

Ovládání technologické linky pomocí tlačítek na rozvaděči představuje základní typ ovládání. Nelze však říci, že nejjednoduší, z hlediska komfortu oblsuhy. Tlačítkový systém se uplatní zejména u jednodušších linek s menším počtem obsluhovaných strojů. I tento typ ovládání můžeme doplnit jednoduchým ovládacím panelem s naprogramovanými programy (předvolené různé trasy dopravních cest atd.).

Stroje vzájemně blokujeme pro případ poruchy. Tzn. pokud se například zastaví elevátor za čističkou, zastaví se veškerá předcházející technologie, aby nedošlo k zasypání strojů a jejich poškození.

Stolní PC

Ovládání pomocí stolního PC je moderní způsob ovládání, který je komfortnější než tlačítkový systém a umožňuje širší možnosti ovládání, monitoringu a vyhodnocování různých stavů linky a jejich vizualizací. Tento systém ovládání se uplatní u složitějších linek s větším množstvím možných tras.

SW se programuje podle požadavků investora tak, aby splňoval jeho potřeby provozování linky. SW může obsahovat již předem navolené trasy a obsluha si pouze vybere konkrétní program. Nebo si cestu může navolit sama dle aktuálních potřeb trasování (v případě většího množství tras a kombinací).

SW je v základním provedení naprogramován, aby nedovolil pustit již obsazenou cestu, tzn. nehrozí například puštění materiálu ze dvou sil na jeden dopravník a tím k jeho zahlcení nebo různé materiály do jedné cesty. SW však může být naprogramovám zcela podle požadavku investora a podle druhu jeho technologických procesů.
Automatizace technologické linky vyžaduje osazení různých čidel a koncových spínačů na kritická místa tak, aby SW měl přehled o stavech HW.

Prostředí ovládacího SW je jednoduché na ovládání a vizuálně přehledné. Obsluha na monitoru vidí pohony, které jsou v provozu, jak jsou navoleny cesty (směrování dvoucestných klapek, otevřená hradítka atd.), v případě kontinuálního měření hladiny v silech i stav jejich zaplnění, případně teplotu atd.
Pokud je zaznamenána porucha, na monitoru se zobrazí příslušný pohon (nebo zařízení), který poruchu vyvolal s hláškou o příčině (čidlo vybočení pásu, přetížení motoru atd.). Obsluha má tak neustálý přehled o stavu technologie a běžících procesech a rovněž odpadá zdlouhavé hledání příčiny odstavení linky.

Stroje jsou rovněž blokovány pro případ poruchy. Tzn. pokud se například zastaví elevátor za čističkou, zastaví se veškerá předcházející technologie, aby nedošlo k zasypání strojů a jejich poškození. Pokud bude obsluha spouštět zvolenou trasu, podmínkou pro spuštění je, že se musí rozběhnout všechny pohony ve zvolené trase. V opačném případě se trasa nespustí.

Další výhodou je možnost vzdáleného přístupu do SW (například z mobilního telefonu), ať už za účelem sledování procesů technologie, nebo z důvodu servisního zásahu, aktualizace apod.

Stolní PC s tabletem

Pro ovládání technologických linek jsme již před několika lety začali používat také dotykový bezdrátový tablet v kombinaci se stolním PC. Toto řešení má všechny výhody ovládání linky pomocí stolního PC. Ale výrazným způsobem zvyšuje komfort obsluzy. Na tabletu se zrcadlí obrazovka PC, obsluha tedy vidí a ovládá linku ve stejném prostředí jako na PC.

Velkou výhodou je, že  si obsluha může vzít tablet přímo do provozu a ovládat linku z jakéhokoliv místa. Nebo mít neustálý přehled o procesech linky, i když nemůže být stále přítomna na velínu u stolního PC.

Z hlediska bezpečnosti nelze linku ovládat z PC a tabletu zároveň, je tedy vyloučeno spuštění stroje z PC (například při údržbě a ovládání stroje z tabletu přímo u stroje).

Stoptlačítko, deblokační skříň

Bez ohledu na zvolený systém ovládání technologické linky osazujeme stoptlačítky. V případě aktivace se odstaví celá linka nebo dle zapojení část, která se stoptlačítkem souvisí - v případě rozsáhlejších navzájem na sobě nezavislých linek.
Každý stroj nebo blok strojů může mít svoji deblokační skříň, aby bylo možné si ho pustit tzv. "na ruku" v případě servisu nebo seřizování.

Nezávazná poptávka

Nezávazná poptávka

Stroj: Automatizace technologických linek

Prosím vyplňte své kontaktní údaje. Budeme Vás kontaktovat v co nejbližší době.

Zrušit

Potvrzujeme přijetí nezávazné poptávky

Poptávaný stroj: Automatizace technologických linek

Jméno:
Telefon:
E-mail:
Váš dotaz:

Co nejdříve se s Vámi spojíme na Vámi uvedených kontaktech.

Zpět na stránky

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. více informací Méně informací